معاملات عقب نشینی با واگرایی پنهان در Binarium

معاملات عقب نشینی با واگرایی پنهان در Binarium

معامله‌گران معمولاً از واگرایی در جستجوی بهترین نقاط برای ورود به موقعیت‌های معاملاتی استفاده می‌کنند. چیست، انواع واگرایی ها چیست و چگونه می توان با آنها معامله کرد؟ در مقاله امروز به این سوالات پاسخ داده خواهد شد.

دو نوع واگرایی

زمانی می توانیم در مورد واگرایی صحبت کنیم که در حرکت قیمت دارایی پایه و حرکت یک نوسان ساز خاص تفاوت وجود داشته باشد. برای مثال می توانید از نوسانگر تصادفی، واگرایی میانگین متحرک، شاخص قدرت نسبی یا شاخص شانل کالا استفاده کنید.

دو نوع متفاوت از واگرایی وجود دارد. واگرایی منظم و واگرایی پنهان.

چند کلمه در مورد واگرایی منظم

قیمت مدام در حال حرکت است. گاهی اوقات اوج های بالاتر یا پایین تر ایجاد می کند. وقتی این اتفاق در نمودار قیمت می افتد، اما خط نشانگر یکسان را نشان نمی دهد، می توانیم در مورد واگرایی صحبت کنیم.

چنین تفاوتی در عملکرد قیمت و حرکت اندیکاتور نشان می دهد که روند فعلی ضعیف شده و می توانیم انتظار معکوس شدن آن را داشته باشیم.

با این حال، ثبت لحظه دقیقی که ممکن است این اتفاق بیفتد، دشوار است. بنابراین استفاده از ابزارهای اضافی مانند خطوط روند یا شمعدان و الگوهای نمودار می تواند ایده خوبی باشد.

واگرایی صعودی و نزولی

واگرایی کلاسیک ممکن است صعودی (مثبت) یا نزولی (منفی) باشد. در زیر می توانید یک نمونه کامل از واگرایی نزولی کلاسیک در USDJPY را مشاهده کنید.

معاملات عقب نشینی با واگرایی پنهان در Binarium
واگرایی طبیعی در یک روند صعودی در نمودار USDJPY

واگرایی صعودی در طول روند نزولی ظاهر می شود. قیمت پایین‌ترین سطح را ایجاد می‌کند اما نوسان‌گر همان عمل را تأیید نمی‌کند. به جای آن پایین‌ترین سطح‌های بالاتر یا پایین‌های دو یا سه‌گانه را تشکیل می‌دهد. مورد دوم نسبت به پایین‌های بالاتر اهمیت کمتری دارد و بیشتر زمانی رخ می‌دهد که از نوسانگر تصادفی یا RSI استفاده می‌کنید.

نزولی یا واگرایی منفی در حالی که قیمت در روند صعودی است ظاهر می شود. اوج های بالاتری توسط عمل قیمت ایجاد می شود که با حرکت اندیکاتور تایید نمی شود. نوسانگر ممکن است اوج های کمتر یا تاپ های دو یا سه گانه ایجاد کند.

واگرایی پنهان چیست؟

می‌توان گفت که یک واگرایی پنهان زمانی رخ می‌دهد که اندیکاتور نوسانی پایین‌تر یا بالاتر از بالا شکل بگیرد و به نظر می‌رسد که عمل قیمت نیز همین کار را نمی‌کند.

معاملات عقب نشینی با واگرایی پنهان در Binarium
واگرایی کلاسیک (چپ) و واگرایی پنهان (راست)

چنین وضعیتی ممکن است زمانی رخ دهد که قیمت در حال تثبیت یا اصلاح در داخل روند فعلی باشد. اطلاعاتی را ارائه می دهد که به احتمال زیاد روند در جهت قبلی ادامه خواهد داشت و به همین دلیل یک واگرایی پنهان یک الگوی ادامه است. بنابراین می توانید از واگرایی های پنهان برای معامله با یک روند استفاده کنید. شناسایی عقب‌نشینی‌ها با واگرایی‌های پنهان آسان است.

واگرایی صعودی و نزولی

واگرایی پنهان، مشابه با کلاسیک، دو نوع دارد. یکی واگرایی صعودی و دیگری نزولی است.

واگرایی صعودی در طول روند صعودی ظاهر می شود، زمانی که اندیکاتور پایین ترین سطح را ایجاد می کند و قیمت یکسان نمی شود. این نشان می دهد که قیمت در مرحله تثبیت یا اصلاح است و روند روند به زودی ادامه خواهد یافت.

معاملات عقب نشینی با واگرایی پنهان در Binarium
واگرایی پنهان صعودی در یک روند صعودی در نمودار EURJPY

واگرایی نزولی می تواند در طول روند نزولی اتفاق بیفتد. نوسانگر اوج های بالاتری را نشان می دهد و عمل قیمت نشان نمی دهد. انتظار می رود روند نزولی به زودی ادامه یابد.

معاملات عقب نشینی با واگرایی پنهان در Binarium
واگرایی پنهان نزولی در یک روند نزولی در نمودار AUDUSD

تجارت با واگرایی ها در پلت فرم Binarium

واگرایی ها خود سیگنال های قوی برای ورود به یک موقعیت معاملاتی نمی دهند. با این وجود، آنها اطلاعات مهمی در مورد جهت آینده قیمت می دهند. واگرایی منظم معکوس روند را پیش بینی می کند در حالی که واگرایی پنهان ادامه روند را پیش بینی می کند.

برای تأیید بهترین نقطه ورود برای تراکنش خود باید از یک تکنیک اضافی استفاده کنید. این می تواند به سادگی خط روند، متقاطع میانگین های متحرک یا الگوی شمعدانی باشد. همچنین می توانید واگرایی ها را با پاکت های معاملاتی یا باندهای بولینگر ترکیب کنید.

واگرایی نزولی در نزدیکی خط روند مقاومت و زمانی که یک الگوی برگشت نزولی در طول روند صعودی ظاهر شود، معنی‌دارتر می‌شود.

واگرایی صعودی در نزدیکی خط روند حمایتی و زمانی که یک الگوی برگشت صعودی در طول روند نزولی ظاهر می شود، قابل توجه تر است.

خلاصه

واگرایی تفاوت در حرکت قیمت و اندیکاتور نوسانی است. وقتی یکی در حال سقوط یا بالا رفتن است و دیگری نیست، این یک واگرایی است.

دو نوع واگرایی وجود دارد، معمولی و پنهان. اولین ها از تغییر احتمالی در جهت روند خبر می دهند. واگرایی های پنهان این سیگنال را می دهد که روند به احتمال زیاد پس از یک اصلاح یا تثبیت کوتاه مسیر خود را طی خواهد کرد.

هر دو نوع بسته به اینکه در طول روند نزولی یا صعودی رخ می دهند، می توانند صعودی یا نزولی باشند.

برای دریافت نقطه ورودی خود از یک ابزار اضافی استفاده کنید.

مشاهده واگرایی ها را در یک حساب آزمایشی رایگان Binarium تمرین کنید. اگر می خواهید در حساب معاملاتی واقعی سود کسب کنید، باید به خوبی آماده و مطمئن باشید.

آیا تا به حال با واگرایی معامله کرده اید؟ آیا می توانید هر دو نوع را در نمودار قیمت تشخیص دهید؟ در بخش نظرات به ما بگویید که در ادامه سایت خواهید یافت.

Thank you for rating.
پاسخ دادن به یک نظر لغو پاسخ
لطفا نام خود را وارد کنید!
لطفاً یک آدرس ایمیل صحیح وارد کنید!
لطفا نظر خود را وارد کنید
قسمت g-recaptcha لازم است!
پیام بگذارید
لطفا نام خود را وارد کنید!
لطفاً یک آدرس ایمیل صحیح وارد کنید!
لطفا نظر خود را وارد کنید
قسمت g-recaptcha لازم است!